Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PealehtPortailGalleryRotifoorumLatest imagesOtsiRegistreeriLogi sisse

 

 MIda tuhkrud söövad

Go down 
AutorTeade
Harbiny
kohaneja
kohaneja
Harbiny


Postituste arv : 19
Join date : 23/03/2008
Asukoht : Jüri! : )

MIda tuhkrud söövad Empty
PostitaminePealkiri: MIda tuhkrud söövad   MIda tuhkrud söövad Icon_minitimeKolm Märts 26, 2008 5:17 pm

Kui kellegil tuhkruomanikul tekib küsimus "Mida minu närukael sööb?" Siis saad siit vastuse.
Toitmine

Tuhkrute söötmises on mitu koolkonda. Üks neist eelistab ainult kuivtoiduga söötmist, mis on kahtlemata kõige mugavam; mõned kasutavad sellist varianti, et lisaks kuivtoidule antakse vahetevahel söögiks liha, siseelundeid, juur-ja puuvilja; kuid mujal maailmas kogub populaarsust naturaalne söötmine/toortoitmine.

Kuivtoidupõhine:

Paljud toidavad tuhkruid ainult kuivtoiduga ja mitte midagi lisaks juurde ei anna. Põhimõte selles, et kuivtoit on niigi tasakaalustatud ja kui taskaalustatud söögile ise oma peaga midagi lisaks andma hakata, siis see viib üldise tasakaalu paigast ära ja toit pole enam nii tervislik.

Kuivtoidu plussid:
*söök on tasakaalustatud, ei pea ise oma pead vaevama mida ja kui palju anda
*lihtne ja mugav kasutada

Miinused:
*kõige suurem miinus on hambakivi tekitamine, mille vastu ei aita muu kui mehaaniline kivi eemaldamine. Kõik kuivtoidud tekitavad mingil määral hambakivi. Hambakivi tekkimine on tuhkrutel suur probleem
*toortoiduga võrreldes suuremad junnid
*vale söögi valiku puhul võivad tekkida terviseprobleemid

Tuhkrule sobivad spetsiaalsed kuivtoidud (nt Totally Ferret või mõned muud meil pakutavad) või kassipoegadele mõeldud kvaliteetkuivtoidud. Marketites müüdavad odavad kassitoidud tuhkrutele ei sobi!!! Kuna tuhkru toitainete vajadus on siiski kassi omast erinev, siis kassisöökidest vasatvad kõige rohkem tuhkru vajadustele just kvaliteetsöögid. Tuhkrul on väga kiire ainevahetus ja lühikese seedimisaja jooksul peab ta omandama võimalikult palju energiat ja toitaineid, mida odavates söötades kahjuks ei leidu. Oluline on jälgida rasvasisaldust ja valguprotsenti söögipakil.

Tuhkru õigeks toitmiseks peab söök sisaldama:

vähemalt 30-40% proteiini/valku (kas kana-või lambapõhine söök)
rasvasisaldus vähemalt 20-30%
kiudaineid peaks olema alla 3%.

Reegel on et mida vähem kiudu ja süsivesikuid seda parem. Kui kiudainete sisaldus on suurem, siis on tuhkrule söögi omastamine raskendatud ning loomake ei saa toidust kõike vajalikku, vaid peab oma vajaduste katteks sööma suuremaid koguseid, mis tõttu on ka väljaheited suuremad ning haisvamad.
Kassisöökidest on sobilikud nt Hill's kassipoja söök kanaga, Royal Caninilt Babycat ja Sensible. Kindlasti leidub häid kassisööke veel, mis rahuldaksid tuhkrute nõudmised.

Segasöötmine:

Teised jälle arvavad, et üksluine söök on igav ja tuhkrute meelte ergutmiseks või vahetevahel maiuse pakkumiseks kasutatakse ka muud peale krõbuskite. Arvamusi on erinevaid. Loomulikult on igal meetodil omad plussid ja miinused.

Plussid:
*tuhkrul on maitsevaheldus ja magu harjub erineva söögiga
*liha närimine puhastab kuivtoidu poolt rikutud hambaid

Miinused:
*oht kuivtoidu tasakaalu rikkuda

Tuhkrule võib anda lisaks kuivtoidule ka toortoitu (vutimuna, liha, juur-ja puuvilju), maiustusena rosinaid või muidu isuäratavaid palasid. Lihast on lemmikud kanaliha (üldse igasugune linnuliha) ja veiseliha, sobib ka nt lambaliha, küülikuliha. Sealiha anda ei tohi. Heaks maiuspalaks on erinevad loomade siseelundid (maks, kanasüdamed, pugud jne).
NB! Kõik liha ja siseelundid antakse tuhkrule toorelt.

Ei soovitata anda kala ning keelatud on piimatooted. Tuhkru organism ei omasta piimatoodetes sisalduvat laktoosi, mille tulemusena tekib kõhulahtisus ning vedeliku kaotus, mis võib lõppeda ka surmaga. Piimatoodete all on mõeldud lehmapiimast produkte. Kitse/lamba või sojapiima võib tuhkrule vahetevahel pakkuda.

Kodus valmistatavad söögid ei tohiks muutuda tuhkru põhitoiduks, kuna tegemist on lihasööja loomaga, kellel on vaja hästi omastatavat energiarikast toitu. Kodused supid ja kastmed teevad tuhkrule küll täiskõhu tunde, kuid igapäevaseks tegevuseks vajalikku energiat ta sealt ei omasta.

Toortoitmine/naturaalne sööt:

Mujal maailmas suurt populaarsust võitnud söötmismudel. Sellisel viisil kasvatatakse üles ka pesakondasid ja toidetakse ka vanasid tuhkruid.

Plussid:
*korraliku läbimõtlemise tulemusena saab tuhkur tasakaalustatud sööki
*võimalik vastavalt tuhkru vajadustele toitu muuta
*omanik teab täpselt mida tema tuhkur endale sisse sööb, ülevaade sellest
*hambakivi ei teki, sest kontide närimine puhastab hambaid
*selle söötmissüsteemiga on võimalik ennetada erinevaid vitamiiniprobleeme, nt suvel karvutuks muutuvaid tuhkrute sabasid

Miinused:
*alguses võib see söötmine tunduda jubeda mässamisena, võtab aega, tuleb läbi mõelda, mida tuhkrule sööta
*on pisikene oht, et tuhkur võib ennast mõne kondikilluga vigastada (praktikas seda eriti ei juhtu)
*tuhkrul võtab selle söögiga harjumine aega.

Toorttoitmine koosneb mitmest osast: lihaga kondid, hakkliha või filee, siseelundid, juur-ja puuviljad, lisaks erinevad vitamiinid, õlid.

Lihaga kondid moodustagu 50-75% toidust. Lihaga kondid on kanatiivad, -kaelad, -koivad, -kintsud, -sabad, -seljad, lehmasaba jne. Kontidest saab tuhkur vajalikku kaltsiumi. Kanakaelad, sabad, selg sisaldavad palju kõhre, mis tõttu tuleks nende söötmisega natukene ettevaatlik olla, sest liialdamisega võib tekkida kaltsiumipuudus. Noortele tuhkrutele, kellel luude arenguks ja kasvamiseks palju Ca vaja, tuleks anda kondisemaid osi, nt tiivad. Mujal maailmas antakse väga palju söögiks ka nn ühepäevaseid tibusid (surnud ja külmutatud). Pidi eriline maiuspala olema, kuid siin jälle seesama Ca vähesus.

Hakkliha või lihafilee moodustagu kuni 25% söögist. Sobib nii kana-, veise-, küüliku-, lambaliha. Hakkliha puhul tuleb jälgida, et poleks väga rasvane, ülekaaluoht.

Siseelundid 10-20% toidust. Siseelunditest on kindlasti lemmikumateks maks (kana või veise või mõne muu looma) kanasüdamed, pugud, antakse ka neerusid ja võimalusel ka loomamagu. Mkas ei ole soovitatav alla 6-kuusele tuhkrule. Soovituslik rotatsioon on 10% maksa (D-vitamiin) ja 10% süda/neer, muud siseelundid.

Aed-, juur- ja puuvilju võiks anda kuni 5% söögikogusest. Kui tuhkrul on võimalus süüa nt loomamagu (seal sees on igasugu ensüüme ja seedunud taimset ollus), siis pole juur- ja puuviljade lisamine menüsse vajalik. Kui tuhkrul seda võimalust pole (magu on raske leida turu pealt ja müüakse reeglina väga suurtes kogustes), siis kiudainete ja erinevate vitamiinide saamiseks tuleks anda natukene juur-ja puuvilju. Sobib nt kurk, spinat, seller, natukene paprikat, porgandit, kõrvitsat, peeti.

Toidule võib lisada nt päevalilleõli, talvisel perioodil kalamaksaõli (ei soovitata imetavatele ja tiinetele tuhkrutele ning poegadele alla 12-nädala), kevadeti küüslauku (hoiab eemal parasiidid, tugevdab organismi), merekapsapulbrit, erinevaid mineraale.

Alla 16-nädalastele kutsikatel soovitatakse lisaks anda ka kitse- või lambapiima iga päev. Hiljem kord nädalas.

Tuhkrule võib anda aegajalt ka muna. Kanamuna puhul munakollast, vutimuna puhul nii kollast kui valget. Munas leidub aineid, mis on tuhkrule väga kasulikud. Nt kui tuhkrul muutub suviti saba karvutuks, siis munakoguse suurendamine söögis aitab seda parandada ja vältida.

Söötmine: Tuhkur peaks iga päev sööma kuskil 7,5% oma kehakaalust, 1 kg tuhkru puhul o n igapäevane söögikogus 70-80g. Kõik eelnevad söögiprotsendid võib arvutada nädala peale, siis on lihtsam, muidu on arvutatud kogused liiga pisikesed. Nt 1 kg tuhkur sööb nädalas 750 g sööki, sellest 50-75% on 375-563g lihaga konte, 20 % ehk 188 g liha/hakkliha, 10-20%siseelundeid on 75-120 g nädalas, 5% juurikaid teeb 37 g.

Põhimõte on selles, et lihaga konte antakse nt 4 korda nädalas (nt 1 kg tuhkru puhul 70 g päevas) ja ülejäänud kolm päeva antakse püreestatud juurvilju koos siseelunditega (80 g päevas). See tehakse ühtlaseks massiks, kuna tuhkru organism ei suuda seedida juurvilja tükke. Siseelunditega segatakse seetõttu, et tuhkur juurvilju paremini sööks. Sellele segule võib lisada veel vajalikke õlisid, vitamiine, küüslauku jne. Kuna igapäevane söögikogus ühele tuhkrule on väike, siis võib korraga teha suurema koguse, see vajalikeks portsjoniteks jagada ja sügavkülma panna. Vajadusel täpne kogus üles sulatada. NB! vajalikud lisandid ja õlid tuleks söögile sisse segada enne ette andmist mitte enne külmutamist.

Palun väga! Cool
Tagasi üles Go down
http://www.pisi.ee
 
MIda tuhkrud söövad
Tagasi üles 
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1
 Similar topics
-
» MIda teha kui tuhkur hammustab??

Permissions in this forum:Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
 :: Tuhkruhunnik :: Tuhkrute tervis ja toitumine-
Hüppa: